telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > 100 let republiky – očima dětí

100 let republiky – očima dětíLetos si připomínáme výročí vzniku Československé republiky. 28. října 1918 se zrodila, poté překonala různé časy a nyní slaví úctyhodné sté narozeniny. To se povede jen málokomu. Naše školička si také toto výročí připomíná nejen ve vyučovacích hodinách, ale i zábavnou formou.

Ve středu 24. října k nám zavítala Agentura Ahojky z Prahy se zábavným a hlavně poučným programem o historii i současnosti ČR. Přenášíme se na začátek, do doby života 1. republiky. Seznamujeme se s prvním prezidentem T. G. Masarykem a jeho koněm Hektorem, zpíváme oblíbenou písničku Ach synku, synku. A jak vypadala škola v této době? Jedny boty pro všechny děti v rodině, rákoska, dril a poslušnost. Velký přelom do života lidí přináší rok 1923, kdy začíná vysílat rozhlas. Mluvené slovo, písně i vážná hudba se dostávají do všech koutů republiky. Na konci třicátých let se v Plzni zrodil Hurvínek a za tři roky po něm i Spejbl. Zde jsou slavní muži té doby se jménem Karel: K. Hašler, K. Poláček a ještě K. Čapek se slovem ROBOT. Počátkem čtyřicátých let se objevuje zvukový film a další fenomén – biograf, který ovládá např. O. Nový či A. Mandlová a jiní. Závěr tohoto desetiletí však není tak veselý. Začíná 2. světová válka – jedno z těžkých období naší vlasti. Mnoho lidí se nevrátilo zpět do svých domovů či ke svým rodinám. Ale i přes to se objevují veselejší okamžiky. Sportovec E. Zátopek vyhrává olympiádu, cestovatelé Zikmund a Hanzelka objíždějí svět se svým Tatraplánem, vzniká pohádka Pyšná princezna, začíná vysílat televize – my starší nezapomeneme na Štěpánku Haničincovou a čertíka Bertíka. V 70. letech se otevírá další smutné období, kdy Češi ubližovali Čechům. To naštěstí končí sametovou revolucí v roce 1989. Nastává čas svobody a demokracie. Začínají se novodobé dějiny státu.

 A co vystavené předměty? Pro nás, učitelky, naše dětství či mládí, pro naše žáky dávná minulost. Poznat šusťák, petrolejku, magnetofonovou pásku nebo zatelefonovat na starém přístroji nebylo vůbec jednoduché. 

Vzpomínky dříve narozených, jsou zárukou všech nápadů, které jsme slyšeli a tak je dobré si je společně připomínat - připomínat je záruka znát dějiny okolo sebe.