Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality

Aktuality


Zde se můžete registrovat k odběru aktualit.

Novější 1 3 5 9 13

Setkání s panem starostou

V úterý dopoledne k nám do školy zavítal nově zvolený starosta obce pan Jakub Šimerda. Prohlédl si školu, do které před desítkami let také chodil. 

Vážený pane starosto,

přejeme Vám i všem zastupitelům, aby se vám dařilo v novém zaměstnání a na tváři všech občanů se brzy objevily jen samé úsměvy, radost a spokojenost. A neměly by chybět ani slova díků za dobře odvedenou práci.

Přejeme hodně elánu, zdraví, kreativity a úspěchů.

 

To vám přejí

děti, žáci a zaměstnanci ZŠ a MŠ Bolehošť

 Cirkus jede

Datum konání: 9. 11. 2018

Kdo z nás by neměl rád legraci. A pokud je doplněná čarováním a žonglováním, tak to je opravdu něco. V pátek k nám zavítal kejklíř, žonglér a kouzelník v jedné osobě. Celou hodinu jsme se smáli a také jsme si nějaké triky  a kouzla vyzkoušeli. Bylo to moc prima.Domku, domku, domečku

 

Poslední říjnový den navštívilo naši školu hudební divadélko „Trsátko“ v zastoupení pana Josefa Zámečníka a Jany Hryzlíkové. Se zájmem jsme všichni pozorovali, jak nám před očima vyrostl krásný „Domeček pro rozbité a opuštěné hračky“. Jenže byl prozatím prázdný. Ale nebylo tomu tak dlouho. Postupně se do domečku nastěhovala opuštěná kočička, zajíček bez ouška a medvídek bez ocásku a jako poslední pohozený pejsek s papouškem. Zpívali jsme, tancovali a doufali, že se pro všechny hračky najde v domečku místečko. Naštěstí dopadlo všechno tak, jak mělo. Také jsme se seznámili s krásným hudebním nástrojem – tahací harmonikou.

Díky divadélku jsme prožili krásné a radostné chvíle plné zpěvu, tance a dětského smíchu. Myslím, že dětem se vystoupení velice líbilo, jelikož oba hudebníky odměnily velkým potleskem.

 Akce školy na listopad

9. 11. Vystoupení kejklíře, klauna a kouzelníka

21.11. Fotografování nezávazně - Vánoce

28.11. Hrátky s barvami100 let republiky – očima dětí

Letos si připomínáme výročí vzniku Československé republiky. 28. října 1918 se zrodila, poté překonala různé časy a nyní slaví úctyhodné sté narozeniny. To se povede jen málokomu. Naše školička si také toto výročí připomíná nejen ve vyučovacích hodinách, ale i zábavnou formou.

Ve středu 24. října k nám zavítala Agentura Ahojky z Prahy se zábavným a hlavně poučným programem o historii i současnosti ČR. Přenášíme se na začátek, do doby života 1. republiky. Seznamujeme se s prvním prezidentem T. G. Masarykem a jeho koněm Hektorem, zpíváme oblíbenou písničku Ach synku, synku. A jak vypadala škola v této době? Jedny boty pro všechny děti v rodině, rákoska, dril a poslušnost. Velký přelom do života lidí přináší rok 1923, kdy začíná vysílat rozhlas. Mluvené slovo, písně i vážná hudba se dostávají do všech koutů republiky. Na konci třicátých let se v Plzni zrodil Hurvínek a za tři roky po něm i Spejbl. Zde jsou slavní muži té doby se jménem Karel: K. Hašler, K. Poláček a ještě K. Čapek se slovem ROBOT. Počátkem čtyřicátých let se objevuje zvukový film a další fenomén – biograf, který ovládá např. O. Nový či A. Mandlová a jiní. Závěr tohoto desetiletí však není tak veselý. Začíná 2. světová válka – jedno z těžkých období naší vlasti. Mnoho lidí se nevrátilo zpět do svých domovů či ke svým rodinám. Ale i přes to se objevují veselejší okamžiky. Sportovec E. Zátopek vyhrává olympiádu, cestovatelé Zikmund a Hanzelka objíždějí svět se svým Tatraplánem, vzniká pohádka Pyšná princezna, začíná vysílat televize – my starší nezapomeneme na Štěpánku Haničincovou a čertíka Bertíka. V 70. letech se otevírá další smutné období, kdy Češi ubližovali Čechům. To naštěstí končí sametovou revolucí v roce 1989. Nastává čas svobody a demokracie. Začínají se novodobé dějiny státu.

 A co vystavené předměty? Pro nás, učitelky, naše dětství či mládí, pro naše žáky dávná minulost. Poznat šusťák, petrolejku, magnetofonovou pásku nebo zatelefonovat na starém přístroji nebylo vůbec jednoduché. 

Vzpomínky dříve narozených, jsou zárukou všech nápadů, které jsme slyšeli a tak je dobré si je společně připomínat - připomínat je záruka znát dějiny okolo sebe.Třídní schůzka

Datum konání: 15. 11. 2018

se koná ve čtvrtek 15.11.2018 od 16 hodin.Muzikohraní

Datum konání: 4. 10. 2018

Ve čtvrtek 4. října proběhlo v naší škole pro všechny děti vystoupení s názvem „Muzikohraní aneb netradiční hudební pořad s prvky muzikoterapie“. Děti byly rozděleny na dvě skupiny – mateřská škola a po nich zhlédli pořad žáci základní školy.

Vystoupení první skupiny probíhalo hravější formou. Prolínala se část teoretická s praktickými ukázkami a zapojením dětí. U druhé skupiny bylo více času věnováno praktické části – aktivní: společná práce s nástroji.   

Na úvod proběhlo seznámení s netradičními hudebními nástroji z různých koutů světa, jako jsou například Tibetské mísy, zvonky a činely, šamanský buben z Ameriky, dešťová hůl, koncovka a podobně. Děti poznávaly, že každý nástroj má svůj příběh, svůj specifický zvuk a na každý se jinak hraje.

Další část byla ryze praktická. Začala kouzlem. V Tibetské míse začala pod jejím vlivem perlit voda, kapičky vyskakovaly z mísy na nastavené ručky dětí. To se jim moc líbilo. Potom z kouzelného pytle každé dítě dostalo jeden hudební nástroj – různá chrastidla, činely, ozvučná dřívka, bubny aj. A začal koncert. Společně jsme se nejdříve naučili hrát ticho. Potom podle vzoru šamanského bubnu vznikaly krásné rytmické variace. Na čtveřici různě velkých bubnů djembe si děti i p. učitelky zkusily, jak takové bubny znějí.

A následoval závěr a s ním relaxace a uklidnění. Za hry ticha jsme poslouchali, jak dlouho mohou znít Tibetské mísy. Celý hudební program byl velice zdařilý. Lektor zapojil všechny děti tak, že zapomněly i zlobit. A ty nejmenší po výborném obědě ještě pomohl uspat pomocí tónů relaxační hudby.

 Návštěva u našich hasičů

Datum konání: 20. 9. 2018

I letos nám místní dobrovolní hasiči, p. Miřijovský a p. Netík, připravili poučné i zábavné odpoledne. Po exkurzi v hasičské zbrojnici a malém testíku dostaly děti malou svačinku. 

A protože počasí nám 20. září ještě přálo, přesunuli jsme se na hřiště, kde si všichni mohli vyzkoušet práci s hadicí, ošetřit drobná poranění a střelbu z pušky.

Vše bylo vzorně připravené, vztah k dětem byl velice přátelský, po celou dobu vládla pohodová atmosféra a za to vše vám, pánové, moc děkujeme.Začátek školního roku v mateřské škole

Ve středu 29.srpna naše školka opět otevřela po dvouměsíční pauze své dveře, abychom tu společně s dětmi mohli zažívat nová dobrodružství, kamarádství a hlavně kopec legrace.

Přivítali jsme 24 dětí, z toho pouhých 5 chlapců a 19 děvčat. Přišli mezi nás také noví kamarádi a bylo co objevovat – nové hračky, velkou zahradu s pískovištěm a mnoho dalšího. Na slzičky také došlo, ale jsme si jisti, že za pár dní bude všechno v pořádku a všichni se do školky budou těšit.

Začátek září se ponese v duchu poznávání. Přestože téměř všechny děti navštěvovaly MŠ už v minulém roce, řada věcí pro ně je nová a tak si v prvních týdnech budeme se staršími dětmi opakovat a s novými seznamovat: s pravidly třídy, se svojí značkou, se svým místem u stolečku, apod.

Pevně doufáme, že si společně nový školní rok jak se patří užijeme!

           

                                                                                                          Natálie Jarkovská, DiS.Zahájení školního roku 2018/19

Datum konání: 3. 9. 2018

Volný čas trávený s rodiči, sourozenci a kamarády, rozmazlování u babičky a dědy, sladké lenošení, procházky, hry v přírodě, táboření -  tomu všemu je teď konec. Je třeba znovu myslet na školní povinnosti. Všichni zaměstnanci školy vše připravili, aby se děti i žáci mohli hned od prvních dnů vzdělávat.

Často slýcháme rodiče: „Už aby ty prázdniny skončily! Už aby zase začala normálně škola!“ Dočkali se a tak jako vždy začátek školního roku byl pro mnohé slavnostním okamžikem. Pro ty nejmenší, stejně tak jako pro jejich rodiče je však o něco významnější. Věřím, že i ti ostatní, kteří se odpočatí vrátili do školy po prázdninách, se také aspoň trochu těšili.  Ať už na své kamarádky a kamarády, na učitelky nebo prostě jen na něco nového, co se ve škole naučí nebo v ní zažijí.

Přeji proto nejen našim třem letošním prvňáčkům, aby se jim ve škole líbilo a dařilo, ale aby se do školy těšili a aby si kdykoliv v budoucnu nejen na tento den, ale na celá svá školní léta uchovali dobré vzpomínky.

Ráda bych také řekla několik slov učitelkám, ale i všem nepedagogickým pracovníkům, kterým pokračuje naplno další kus náročné a zodpovědné práce, kterou dělají.  Obracím se rovněž i na rodiče žáků a na širší veřejnost. Vzdělávání musí být věcí nás všech. Na školní vzdělávání se hrne ze všech stran zdaleka ne vždy podložená kritika. Problémy, které neumíme vyřešit tam, kde vznikají, jednoduše „přehazujeme“ na školu a učitele – od občanských postojů, přes finanční a další gramotnosti, až po bezpečné chování ve škole nebo v dopravě. Je třeba odmítnout názor, že škola může vyřešit vše. Musíme neustále připomínat nejvlastnější poslání školy – zajištění kvalitního vzdělání, které nelze garantovat mimo školu, dát dětem šanci a předpoklady pro jejich osobní rozvoj.

Přeji všem úspěšný školní rok!

                                                                                                                                             Mgr. Hana BoukalováNovější 1 3 5 9 13