telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > ZŠ - Hrátky s barvami

ZŠ - Hrátky s barvamiKaždou středu odpoledne máme výtvarnou výchovu. Poslední listopadovou středu jsme ale měli hodinu výtvarky trochu jinou. Přijela za námi paní Martina Menclová z Muzea a galerie v Rychnově nad Kněžnou.

Odpoledne bychom mohli rozdělit do dvou částí. Nejdříve jsme se seznamovali s barvami, rozeznávali jsme studené a teplé odstíny, přiřazovali jsme je k ročním obdobím a hlavně jsme se naučili míchat barvy. Druhá část byla velmi zajímavá. Vytvářeli jsme linoryt. To je grafická technika pro tisk z výšky. Dostali jsme speciální lino a obrázek s motivem, který jsme přenesli pomocí tužky na lino. Pomocí držátka a různých šířek nástavců jsme vyrývali obrázek do lina. Důležitou pomůckou bylo chránítko prstů. Nástroje jsou velmi ostré a mohlo by dojít k úrazu. Až na jednu nehodu se nikomu nic nestalo.

Dále nastával okamžik tisku. I to není jednoduché. Speciální barvu jsme pomocí válečku rozetřeli po skleněné desce, potom jsme válečkem přetřeli motiv na linu a opatrně přitiskli na papír. Kulíškem (speciální pomůcka pro tisk) jsme jezdili po rubové straně lina. Po chvíli jsme lino sundali z papíru, kde se objevil námi vytvořený obrázek.

Dvě hodiny utekly jako voda a nastal velký úklid. Obrázky se nám všem povedly. Těšíme se na další setkání s jinými výtvarnými technikami.  Děkujeme.