telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Muzikohraní

MuzikohraníDatum konání:
4.10.2018

Ve čtvrtek 4. října proběhlo v naší škole pro všechny děti vystoupení s názvem „Muzikohraní aneb netradiční hudební pořad s prvky muzikoterapie“. Děti byly rozděleny na dvě skupiny – mateřská škola a po nich zhlédli pořad žáci základní školy.

Vystoupení první skupiny probíhalo hravější formou. Prolínala se část teoretická s praktickými ukázkami a zapojením dětí. U druhé skupiny bylo více času věnováno praktické části – aktivní: společná práce s nástroji.   

Na úvod proběhlo seznámení s netradičními hudebními nástroji z různých koutů světa, jako jsou například Tibetské mísy, zvonky a činely, šamanský buben z Ameriky, dešťová hůl, koncovka a podobně. Děti poznávaly, že každý nástroj má svůj příběh, svůj specifický zvuk a na každý se jinak hraje.

Další část byla ryze praktická. Začala kouzlem. V Tibetské míse začala pod jejím vlivem perlit voda, kapičky vyskakovaly z mísy na nastavené ručky dětí. To se jim moc líbilo. Potom z kouzelného pytle každé dítě dostalo jeden hudební nástroj – různá chrastidla, činely, ozvučná dřívka, bubny aj. A začal koncert. Společně jsme se nejdříve naučili hrát ticho. Potom podle vzoru šamanského bubnu vznikaly krásné rytmické variace. Na čtveřici různě velkých bubnů djembe si děti i p. učitelky zkusily, jak takové bubny znějí.

A následoval závěr a s ním relaxace a uklidnění. Za hry ticha jsme poslouchali, jak dlouho mohou znít Tibetské mísy. Celý hudební program byl velice zdařilý. Lektor zapojil všechny děti tak, že zapomněly i zlobit. A ty nejmenší po výborném obědě ještě pomohl uspat pomocí tónů relaxační hudby.