telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Učení nemusí být mučen

Učení nemusí být mučenNadešel podzim a my všichni jsme se opět vrátili po letních prázdninách do školy. Vlastně ne všichni. Paní ředitelku Mgr. Hanu Boukalovou vystřídala ve funkci paní ředitelka Mgr. Hana Špatenková. Chod školy se ale nezměnil. Čtení, psaní, počítání, úkoly – vše tak, jak má být a po dvou měsících perné práce jsme si všichni opět zasloužili „trochu odpočinku“.

Než však začaly podzimní prázdniny, strávili jsme dva dny ve škole jinak. V pondělí 25. 10. proběhl první projektový den MÍSTO, KDE ŽIJI. Vyšli jsme si do okolí naší školy, abychom si zopakovali, co jsme se naučili v prvouce či přírodovědě, ale také abychom ukázali naši obec paní ředitelce a hlavně, jaké to tu máme pěkné. Nebyla to jen obyčejná procházka. Žáci 4. a 5. ročníku spolu s  paní učitelkou Školníkovou vyrazili dříve než ostatní a formou ŠIPKOVANÉ vedli své kamarády až do Lipin. Po cestě vytvořili 5 stanovišť s různými úkoly. Například: Znáš svoji vesnici? Zvířata a mláďata. Stromy a šišky. Pohyb v přírodě. Hledání pokladu. V Lipinách bylo připraveno ohniště, na kterém jsme si opekli špekáčky, párky ale i šunku nebo rohlík. Také jsme dostali limonádu a sladkost, za což mockrát děkujeme Sokolu Lipiny. Velký dík za ochotu a vstřícnost patří zejména p. Bartoňové, p. Máslovi a p. Máslové. Cesta zpět do školy proběhla po silnici, kde jsme si procvičili něco málo z dopravní výchovy. Příjemně provětráni a mírně unaveni jsme se vrátili do školy a už jsme se těšili na druhý projektový den na téma OSLAVA VZNIKU REPUBLIKY.

Abychom si správně zapamatovali Den vzniku Československé republiky, tak jsme využili téměř všech smyslů, které máme. Sluch – poslech, vzdání pocty a zpěv státní hymny, hmat – její výtvarné ztvárnění a zrak – seznámení se se státními symboly pomocí zábavných videí a obrazů. Posilněni svačinkou jsme se vrhli do dalšího úkolu, tentokrát zaměřeného na český jazyk. Každá skupina dostala pěknou básničku o naší vlasti – prvňáčci vybarvovali a stříhali republiku, druháci hledali zatoulaná slovíčka, další určovali větné vzorce nebo slovní druhy. Práce bylo až nad hlavu a všichni se jí zhostili se ctí. Abychom provětrali i jiné mozkové závity, tak na řadu přišla matematika. Odčítáním jsme zjišťovali, jak dlouho působili prezidenti Československé a České republiky ve své funkci a tím jsme vyluštili jejich jména. Dalším úkolem byla bankovka neboli sestavování puzzle. Měli jsme za úkol vypočítat příklady na sčítání, odčítání, násobení, dělení i jednoduché slovní úlohy. Děti si tak připomněly významné historické osobnosti ČR a současně se procvičily ve finanční gramotnosti. Jako poslední aktivita byla křížovka. Tady jsme museli přemýšlet a lovit vědomosti, které jsme získali v prvouce či vlastivědě. Tajenkou byly výrobky typické pouze pro naši zemi.

Tyto dva dny se povedly hlavně díky náročné přípravě a vzájemné spolupráci celého kolektivu ZŠ, což vyvrcholilo prezentací projektových prací v naší venkovní učebně v pondělí 1. 11. 2021 od 13 – 16 hodin. Doufáme, že jste byli nadšeni aktivitou nás všech. Srdečně ještě jednou děkujeme všem, kteří se na akci a projektu podíleli.

 

                                                                                  Mgr. D. Školníková, Mgr. R. Pavlínková