telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Dopravní výchova

Dopravní výchovaTéma bezpečnosti v silničním provozu se stalo nedílnou součástí základního vzdělávání. Je považováno za nutnou součást výchovně-vzdělávacího procesu z důvodů zvýšení bezpečnosti a snížení počtu dopravních nehod a jejich následků. S problematikou silniční bezpečnosti se setkávají už děti v mateřských školách, ale i žáci na školách vyšších stupňů. Dopravní výchova zatím není samostatným předmětem, ale prostupuje současnými předměty. Dopravní výchova vysvětluje bezpečné a ohleduplné chování v silničním provozu z pohledu všech jeho účastníků – chodce, cyklisty i cestujícího dopravními prostředky. Důraz klade také na pravidla bezpečné jízdy autem z pohledu spolujezdce, vysvětluje použití zádržných systémů – autosedačky, bezpečnostních pásů. Seznamuje vhodnou cestou s povinnostmi chodce a cyklisty plynoucí z platné legislativy ČR. Snaží se upozorňovat na možná nebezpečí ať už při jízdě na kole nebo při chůzi Fixuje principy, jak jednat v určitých krizových situacích a jak lze tyto situace předvídat.

A protože víme, že „opakování je matka moudrosti“, zvláště když se jedná o bezpečnost a zdraví, proběhl na naší škole dopravní kurz, kterého se zúčastnili žáci 3. a 4. ročníku. V průběhu druhého pololetí přijel mezi naše žáky fundovaný učitel autoškoly p. Myšák, který barvitě a pomocí různých obrázků a videoukázek vysvětloval a školil a upozorňoval na vše, co musí správný chodec a hlavně cyklista vědět. Ale tím vše neskončilo, spíše začalo. Závěr byl až ve středu 25. 6. 2014, kdy se čtvrťáci vydali do Rychnova nad Kněžnou na dopravní hřiště. Nejdříve své teoretické znalosti prokázali v písemném testu, a potom ukázali své dovednosti přímo v reálu. Vše dopadlo dobře a všichni si přivezli nejen spoustu zážitků, ale hlavně řidičský průkaz cyklisty.

Přejeme všem vždy šťastný návrat z cest.