telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Zvuky kolem nás

Zvuky kolem násDSCF3522.JPGPondělní dopoledne po podzimních prázdninách jsme prožili nejen společně s češtinou, angličtinou či matematikou, ale také se zajímavým hudebním programem.

            Děti v mateřské škole společně s autorem vyprávěly pohádku a pomocí zvuků tvořily prostředí, děj, jednotlivé postavy a pod. Tak automaticky a přirozeně vnímaly zvuk a dávaly ho do souvislostí. Učily se uvědomovat si jeho délku, barvu, sílu i výšku a přiřazovat ho různým činnostem. Rozvíjely svou zvukovou paměť. Děti se v žádném případě nedělily na "hudebně nadané a nenadané" a ani se tak necítily.

Program pro nás, školáky, měl název "Zvuk" a přímo nás vybízel k interaktivitě a blížil se spíše workshopu. Seznámili jsme se s jednotlivými etnickými hudebními nástroji napříč kontinenty a jejich prostřednictvím jsme vnímali rozdíly, ale i propojení mezi jednotlivými národy. Pro tvorbu zvuků byly využity muzikoterapeutické nástroje s čistým přirozeným laděním. DSCF3524.JPGNapř. Sitar, hangdrum, kalimba, fujara, tibetské mísy atd. Navíc jsou to nástroje, které skvěle zobrazují jednotlivá etnika. Měli jsme příležitost se aktivně zúčastnit produkce. Dozvěděli jsme se např. o základech nekonečného dechu při hře na didgereedo, vyzkoušeli jsme si hrdelní zpěv mongolských pastevců i alikvótní zpěv tibetských mnichů.

Program se nám moc líbil.