Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality

Aktuality


Zde se můžete registrovat k odběru aktualit.

Máme doma prvňáčka!

     Měsíc duben je ve znamení zápisu dětí do prvních tříd. Ten náš probíhal v pondělí 9. 4. 2018. Je to jedna z nejdůležitějších událostí dětského věku a také první velkou zkouškou dítěte. Našim pedagogům velmi záleží na tom, aby žáci prožívali čas školní docházky příjemně a byl podporován a rozvíjen zájem o učení.

     Budoucí prvňáčci přicházeli do školy v doprovodu svých rodičů plni očekávání. Každý z nich pečlivě plnil své první úkoly – kreslili postavu, zpívali písničku nebo recitovali básničku, poznávali číslice a geometrické tvary, vyzkoušeli si i svůj postřeh při práci na interaktivní tabuli, rozeznávali zvířátka, ovoce a zeleninu, také předvedli své dovednosti jako zavazování tkaniček a prostírání. Odměnou jim byly nové dojmy a drobné dárečky, které pro ně vyrobili starší spolužáci.

     Předškoláci plnili úkoly hned, s energií a elánem, někteří zpočátku váhali, ale nakonec zvládli zápis na výbornou.

 

Všem budoucím žákům 1. ročníku

blahopřejeme k úspěšnému absolvování zápisu a těšíme se na ně při zahájení školního roku 2018/2019.

 

                                                                                                                              Mgr. Radka Pavlínková

                                                                                                                                     učitelka I. třídy

 

 

    

 Výsledky zápisu žáků do základní školy

Výsledky zápisu žáků do základní školy školního roku 2018/2019 jsou na úřední desce školy -  ikona ZŠ.Zápis do MŠ

Zápis do mateřské školy se koná ve středu 9. května 2018 od 10 -11 hod.Preventivní program

Dne 3. 4. 2018 se uskutečnil interaktivní preventivní program, který byl zaměřen na posílení vztahů ve škole i ve třídě, pod vedením speciální pedagožky, psychoterapeutky Mgr. Hany Zakouřilové, MBA. Dvouhodinového programu se účastnily všechny děti ze školy, zapojily se do činností aktivně podle svého věku a možností.

Program činností:

  1. Po úvodním představení lektorky si děti vytvořily jmenovky a měly povídat o svém oblíbeném jídle.
  2. Molekuly – aktivita byla určena na aktivizaci skupiny se soutěžním zaměřením. Během ní byly některé menší děti vystrčeny z kolektivu. Starší chlapci ke konci hry přišli s kompromisem, kdy pomocí známého kámen-nůžky-papír rozhodli, kdo hru vyhrál. Při následné reflexi se žáci věnovali pocitům odstrčeného dítěte a zrealizovanému kompromisu.
  3. Tvoření erbu – ve skupině dle tříd si děti tvořily erb, který měl obsahovat aktivity a věci, které je navzájem spojují. Každá skupina ho tvořila velmi poctivě a zaujatě. Jedna žákyně 1. ročníku se odmítla zapojit, ale nakonec nakreslila svůj erb s princeznou. Touto činností se zjistilo, že všechny děti propojuje nějaká sportovní aktivita.
  4. Gordický uzel – děti napříč kruhu spojily ruce a následně se musely rozplést. Aktivita pro ně byla náročná, ale i s mírnou dopomocí ji zvládly.
  5. Poznávání podle rukou – dvě děti seděly naproti sobě. Jedno mělo zavázané oči a po hmatu rozpoznávalo svého spolužáka/spolužačku. Zde si všichni vedli moc dobře.
  6. Mravenci – tuto hru si děti zahrály na přání, jelikož si jí pamatovaly z posledního setkání a moc je bavila. Starší chlapci do ní šli s vervou, ale i přesto vyhrály děti nejmenší.

Slovy super, výborné, prima, bylo to skvělé, … ocenili žáci práci paní lektorky a nakonec si odnesli z celé akce dobrou náladu a pocit.

                                                                                                           Mgr. Radka PavlínkováTřídní schůzka

Třídní schůzka se koná v úterý 24.04.2018 od 16 hodin.Hasík.CZ

     Už žáci prvního ročníku znají trojmístná telefonní čísla 150, 155, 156, 158, 112. Co přesně se skrývá pod číslem 150, to odhalili i naši žáci. Do školy za námi přijeli hasiči z Rychnova n. Kn. se vzdělávacím programem „Hasík.CZ – Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“.

     Prevence je podle hasičů u dětí velmi důležitá. Ze statistik totiž vyplývá, že případů, v nichž hlavní roli sehraje dětská neopatrnost a neznalost požární prevence, stále přibývá. Smyslem výchovného programu proto je, aby děti a dospělí byli schopní ochránit sebe i své blízké před vznikem nebo při vzniku požáru. Tím by se měl snížit počet obětí na životech a ztrátě majetku.

     Děti tato témata velice zajímala a zapojovaly se do nich. Formou scének si mohly vyzkoušet volání na tísňovou linku, chování při požáru u nich doma a přemýšlely, jaká nebezpečí mohou nastat. Dále si poslechly zvuk Všeobecné výstrahy a naučily se, jak se v takovém případě mají zachovat. Mohly si též vyzkoušet hasičskou helmu, nošení hasičské hadice i hydraulické nůžky, prozkoumaly hasičská auta, …

     Návštěva byla velice poučná, příjemná a milá, ale všichni bychom si přáli, abychom se potkávali pouze na tak milých setkáních a s úsměvem na rtech jako dnes.Odpoledne s hasiči

Dovolím si říci, že spolupráce bolehošťských dobrovolných hasičů a naší školy je na velmi dobré úrovni. Když nás osobně přišel pozvat pan Miřijovský na exkurzi do hasičské zbrojnice, ani chviličku jsme nezaváhali a srdečné pozvání s radostí přijali.

Ve středu 27. září jsme se hned po obědě přesunuli k budově obecního úřadu, jehož součástí je i nová hasičská zbrojnice. Byli jsme úplně všichni, nikdo nechyběl a moc jsme se těšili. Před zbrojnicí nás vítali v uniformách pan Ježek a pan Řízek a také pan Miřijovský a pan Netík. Po přivítání nám byla ukázána obě požární auta. Z garáže vyjela s houkačkami – to byl teda pěkný rámus. Auta jsme si prohlédli ze všech stran. Dále jsme si prošli krásně zrekonstruovanou garáž a novou přístavbu.  I tady nám hasiči ukazovali, k čemu vše slouží a proč je to důležité. Měli jsme dávat dobrý pozor, protože v klubovně na nás čekal krátký kvíz. Krátký sice byl, ale některé otázky byly záludné. S malou pomocí jsme vše zvládli a čekala na nás sladká odměna. Ale to nebylo ještě všechno. Opět jsme šli ven, tentokrát na blízké hřiště. Vzápětí za námi vyrazila Tatra a pěkně kouřila. Všichni jsme si zkusili stříkat hadicí. Na řadu přišlo prověřování znalostí některých z nás – malých hasičů. Předvedli jsme, že do kroužku nechodíme nadarmo. Uzle, topografické a hasičské značky jsme uměli na jedničku. Ještě jsme si oživili něco málo ze zdravovědy a byl tu konec.

Ač neradi, museli jsme se rozloučit. Odpoledne strávené spolu s hasiči se nám líbilo. Děkujeme mockrát za perfektně připravené setkání a těšíme se na další.

Mgr. Denisa ŠkolníkováKrálovská hudební pohádka

Už ve třetím týdnu nového školního roku k nám do školy zavítal profesionální varhaník pan Martin Kubát a poutavě nám představil život a dílo J. S. Bacha.

Dozvěděli jsme se, že nebyl pouze hudební génius, byl i obyčejný člověk. V jaké rodině se narodil, kolik měl sourozenců, že se dvakrát oženil a měl 21 dětí, zda pil raději kávu nebo čaj. Skladby, které nám zněly celým programem měly pohádkový motiv. Nejdříve jsme běželi v dešti na zámek, kde nás zastavila stráž. Potom jsme se setkali s panem králem a paní královnou na bohaté královské hostině. Nechyběla ani princezna a přísná chůva. Na závěr jsme si zazpívali veselou písničku. Pořad zaujal i nejmladší děti z naší mateřinky. Moc se nám vše líbilo.Zahájení školního roku 2017/2018

     V pondělí 4. září přivítala naše škola, tentokrát v nově upravené, přistavěné a vyzdobené budově, opět své žáčky. Ze všech dětí, které se slavnostního zahájení školního roku zúčastnily, se pochopitelně největší pozornosti těšili čtyři prvňáčci, jimž tak chtěli učitelé, rodiče i ostatní žáci jejich první den ve škole co nejvíce zpříjemnit.

      Zahájení školního roku 2017/2018 se zúčastnil též pan starosta Petr Kubíček, který srdečně promluvil a popřál hodně úspěchů, zdraví, sil a trpělivosti  dětem, rodičům i učitelům. Věříme, že se bude dětem v naší škole opravdu líbit a že si z ní odnesou do života kvalitní základy pro své další vzdělávání.

 Všem, kdo jste tento den prožili spolu s námi, moc děkujeme. Žákům, rodičům i pedagogům přejeme krásný školní rok a těšíme se na další setkávání.Úspěch ve výtvarné soutěži

Gymnázium F.M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou vyhlásila 1. ročník výtvarné soutěže pro žáky ZŠ a víceletých gymnázií na téma:

Moje město/Moje vesnice.

Podtéma:

  1. dům, ve kterém bydlím
  2. sportování v našem městě
  3. co ukážeme turistům

Do soutěže mohli vstoupit vzhledem k zadanému věku jen žáci 4. a 5. ročníku. A tak se našich osm pustilo v hodinách výtvarné výchovy do práce.

IMG_20170211_114715.jpgVěděli jsme, že se jedná o soutěž, o to více jsme byli natěšení ale také nervózní, aby se vše povedlo. Nejdříve jsme si povídali nad obrázky naší vesnice, co se nám u nás líbí, co nelíbí, zda bychom mohli i my samy něco zlepšit a hlavně, co bychom ukázali svým kamarádům z jiných míst.

Nápadů bylo mnoho, ale vyhrála zvonička. Každý z nás okolo ní chodí nejméně dvakrát denně. A když jsme ji chtěli namalovat, najednou to nebylo vůbec jednoduché. Jaký má tvar, jakou střechu, jakou barvu mají kameny, je smrček nalevo či napravo. Otázek bylo mnoho. Tužky klouzaly po papíře a gumovalo se o sto šest. Ale už se tu něco rýsovalo – a bylo to i k poznání - zvonička. Kreslili jsme takzv. technikou kolorované kresby.

Povedené obrázky jsme poslali do soutěže a ….. . A o to větší byla naše radost, když po týdnu zazněl telefon, ozvalo se ředitelství Gymnázia F. M. Pelcla, které nám sdělilo, že se jeden obrázek líbil i porotě. Nakreslila ho Adéla Rejdáková, která se umístila na 3. místě.                                                                                                                  Moc gratulujeme.