Děti z mateřské školy si pro své rodiče, prarodiče, tetičky a strýčky připravily vánoční besídku na téma "Malí muzikanti. Uskuteční se ve středu od 15:30 hod. v budově školy.
Těšíme se na Vás!
Zde se můžete registrovat k odběru aktualit.
Datum konání: 12. 12. 2018
Děti z mateřské školy si pro své rodiče, prarodiče, tetičky a strýčky připravily vánoční besídku na téma "Malí muzikanti. Uskuteční se ve středu od 15:30 hod. v budově školy.
Těšíme se na Vás!
Datum konání: 5. 12. 2018
Ve středu naši mateřskou školu navštíví Mikuláš s čertem.
Každou středu odpoledne máme výtvarnou výchovu. Poslední listopadovou středu jsme ale měli hodinu výtvarky trochu jinou. Přijela za námi paní Martina Menclová z Muzea a galerie v Rychnově nad Kněžnou.
Odpoledne bychom mohli rozdělit do dvou částí. Nejdříve jsme se seznamovali s barvami, rozeznávali jsme studené a teplé odstíny, přiřazovali jsme je k ročním obdobím a hlavně jsme se naučili míchat barvy. Druhá část byla velmi zajímavá. Vytvářeli jsme linoryt. To je grafická technika pro tisk z výšky. Dostali jsme speciální lino a obrázek s motivem, který jsme přenesli pomocí tužky na lino. Pomocí držátka a různých šířek nástavců jsme vyrývali obrázek do lina. Důležitou pomůckou bylo chránítko prstů. Nástroje jsou velmi ostré a mohlo by dojít k úrazu. Až na jednu nehodu se nikomu nic nestalo.
Dále nastával okamžik tisku. I to není jednoduché. Speciální barvu jsme pomocí válečku rozetřeli po skleněné desce, potom jsme válečkem přetřeli motiv na linu a opatrně přitiskli na papír. Kulíškem (speciální pomůcka pro tisk) jsme jezdili po rubové straně lina. Po chvíli jsme lino sundali z papíru, kde se objevil námi vytvořený obrázek.
Dvě hodiny utekly jako voda a nastal velký úklid. Obrázky se nám všem povedly. Těšíme se na další setkání s jinými výtvarnými technikami. Děkujeme.
V úterý dopoledne k nám do školy zavítal nově zvolený starosta obce pan Jakub Šimerda. Prohlédl si školu, do které před desítkami let také chodil.
Vážený pane starosto,
přejeme Vám i všem zastupitelům, aby se vám dařilo v novém zaměstnání a na tváři všech občanů se brzy objevily jen samé úsměvy, radost a spokojenost. A neměly by chybět ani slova díků za dobře odvedenou práci.
Přejeme hodně elánu, zdraví, kreativity a úspěchů.
To vám přejí
děti, žáci a zaměstnanci ZŠ a MŠ Bolehošť
Datum konání: 9. 11. 2018
Kdo z nás by neměl rád legraci. A pokud je doplněná čarováním a žonglováním, tak to je opravdu něco. V pátek k nám zavítal kejklíř, žonglér a kouzelník v jedné osobě. Celou hodinu jsme se smáli a také jsme si nějaké triky a kouzla vyzkoušeli. Bylo to moc prima.
Poslední říjnový den navštívilo naši školu hudební divadélko „Trsátko“ v zastoupení pana Josefa Zámečníka a Jany Hryzlíkové. Se zájmem jsme všichni pozorovali, jak nám před očima vyrostl krásný „Domeček pro rozbité a opuštěné hračky“. Jenže byl prozatím prázdný. Ale nebylo tomu tak dlouho. Postupně se do domečku nastěhovala opuštěná kočička, zajíček bez ouška a medvídek bez ocásku a jako poslední pohozený pejsek s papouškem. Zpívali jsme, tancovali a doufali, že se pro všechny hračky najde v domečku místečko. Naštěstí dopadlo všechno tak, jak mělo. Také jsme se seznámili s krásným hudebním nástrojem – tahací harmonikou.
Díky divadélku jsme prožili krásné a radostné chvíle plné zpěvu, tance a dětského smíchu. Myslím, že dětem se vystoupení velice líbilo, jelikož oba hudebníky odměnily velkým potleskem.
9. 11. Vystoupení kejklíře, klauna a kouzelníka
21.11. Fotografování nezávazně - Vánoce
28.11. Hrátky s barvami
Letos si připomínáme výročí vzniku Československé republiky. 28. října 1918 se zrodila, poté překonala různé časy a nyní slaví úctyhodné sté narozeniny. To se povede jen málokomu. Naše školička si také toto výročí připomíná nejen ve vyučovacích hodinách, ale i zábavnou formou.
Ve středu 24. října k nám zavítala Agentura Ahojky z Prahy se zábavným a hlavně poučným programem o historii i současnosti ČR. Přenášíme se na začátek, do doby života 1. republiky. Seznamujeme se s prvním prezidentem T. G. Masarykem a jeho koněm Hektorem, zpíváme oblíbenou písničku Ach synku, synku. A jak vypadala škola v této době? Jedny boty pro všechny děti v rodině, rákoska, dril a poslušnost. Velký přelom do života lidí přináší rok 1923, kdy začíná vysílat rozhlas. Mluvené slovo, písně i vážná hudba se dostávají do všech koutů republiky. Na konci třicátých let se v Plzni zrodil Hurvínek a za tři roky po něm i Spejbl. Zde jsou slavní muži té doby se jménem Karel: K. Hašler, K. Poláček a ještě K. Čapek se slovem ROBOT. Počátkem čtyřicátých let se objevuje zvukový film a další fenomén – biograf, který ovládá např. O. Nový či A. Mandlová a jiní. Závěr tohoto desetiletí však není tak veselý. Začíná 2. světová válka – jedno z těžkých období naší vlasti. Mnoho lidí se nevrátilo zpět do svých domovů či ke svým rodinám. Ale i přes to se objevují veselejší okamžiky. Sportovec E. Zátopek vyhrává olympiádu, cestovatelé Zikmund a Hanzelka objíždějí svět se svým Tatraplánem, vzniká pohádka Pyšná princezna, začíná vysílat televize – my starší nezapomeneme na Štěpánku Haničincovou a čertíka Bertíka. V 70. letech se otevírá další smutné období, kdy Češi ubližovali Čechům. To naštěstí končí sametovou revolucí v roce 1989. Nastává čas svobody a demokracie. Začínají se novodobé dějiny státu.
A co vystavené předměty? Pro nás, učitelky, naše dětství či mládí, pro naše žáky dávná minulost. Poznat šusťák, petrolejku, magnetofonovou pásku nebo zatelefonovat na starém přístroji nebylo vůbec jednoduché.
Vzpomínky dříve narozených, jsou zárukou všech nápadů, které jsme slyšeli a tak je dobré si je společně připomínat - připomínat je záruka znát dějiny okolo sebe.
Datum konání: 4. 10. 2018
Ve čtvrtek 4. října proběhlo v naší škole pro všechny děti vystoupení s názvem „Muzikohraní aneb netradiční hudební pořad s prvky muzikoterapie“. Děti byly rozděleny na dvě skupiny – mateřská škola a po nich zhlédli pořad žáci základní školy.
Vystoupení první skupiny probíhalo hravější formou. Prolínala se část teoretická s praktickými ukázkami a zapojením dětí. U druhé skupiny bylo více času věnováno praktické části – aktivní: společná práce s nástroji.
Na úvod proběhlo seznámení s netradičními hudebními nástroji z různých koutů světa, jako jsou například Tibetské mísy, zvonky a činely, šamanský buben z Ameriky, dešťová hůl, koncovka a podobně. Děti poznávaly, že každý nástroj má svůj příběh, svůj specifický zvuk a na každý se jinak hraje.
Další část byla ryze praktická. Začala kouzlem. V Tibetské míse začala pod jejím vlivem perlit voda, kapičky vyskakovaly z mísy na nastavené ručky dětí. To se jim moc líbilo. Potom z kouzelného pytle každé dítě dostalo jeden hudební nástroj – různá chrastidla, činely, ozvučná dřívka, bubny aj. A začal koncert. Společně jsme se nejdříve naučili hrát ticho. Potom podle vzoru šamanského bubnu vznikaly krásné rytmické variace. Na čtveřici různě velkých bubnů djembe si děti i p. učitelky zkusily, jak takové bubny znějí.
A následoval závěr a s ním relaxace a uklidnění. Za hry ticha jsme poslouchali, jak dlouho mohou znít Tibetské mísy. Celý hudební program byl velice zdařilý. Lektor zapojil všechny děti tak, že zapomněly i zlobit. A ty nejmenší po výborném obědě ještě pomohl uspat pomocí tónů relaxační hudby.