telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality

Aktuality


Zde se můžete registrovat k odběru aktualit.

Štítky:





Dopravní hřiště

DSCF3344.JPGDopravní výchova nezačíná až ve škole, ale v rodině. Jsou to rodiče, kteří  učí své dítě chodit, jezdit na tříkolce, koloběžce a na kole. Jsou to rodiče, se kterými dítě jezdí  autem i hromadnou dopravou. Všechny tyto aktivity se více či méně dotýkají silničního provozu. S věkem roste intenzita účasti dítěte v silničním provozu a také jeho schopnost vnímat rizika a učit se chovat správně.

Na naší škole každý rok probíhá intenzivní kurz dopravní výchovy. Žáci 3. a 4. ročníku jsou nejdříve teoreticky proškoleny pracovníkem autoškoly, poté se věnujeme tomuto tématu ve vyučování a ve školní družině a celé snažení zakončíme na dopravním hřišti v Rychnově nad Kněžnou. Nejinak tomu bylo i v letošním školním roce.

Ve středu 15. 6. 2016 jsme se vydali vlakem na dopravní hřiště. Počasí nám přálo a tak jsme si po napsání zkušebního testu, kde jsme mimochodem všichni uspěli, vybrali kola a s helmou na hlavě jsme se rozjeli k první disciplíně – jízdě zručnosti. Nebylo to nic jednoduchého. Slalom, přenášení předmětů, podjíždění branek, jízda po nerovném terénu a mnoho dalších. Druhá část byla jízda v silničním provozu. Pan instruktor nám velice pěkně vysvětlil všechny dopravní situace a my jsme se rozjeli si vše vyzkoušet. Nejdříve jsme dělali dopravní přestupky, ale s postupem času jsme nabírali zkušenosti a na závěr jsme jezdili už správně.

Děti i my učitelky jsme prožili velice pěkné a smysluplné dopoledne. 

Přejeme všem vždy šťastný návrat z cest!



Školní výlet Nové Město nad Metují

DSCF3308.JPGVe středu 18. května děti  z bolehošťské školy nastoupily do vlaku a vydaly se na školní výlet do Nového Města nad Metují.
Tam nás na zámku a v jeho blízkém okolí čekal velmi pestrý program. Nejprve jsme zhlédli vtipnou, ale i trochu vzdělávací pohádku Princ Bajaja. Dozvěděli jsme se, jak se lidé oblékali, stravovali a vůbec jak žili v době krále a císaře Karla IV. A nejen to! Některé věci jsme si také mohli vyzkoušet. Například předení nití z ovčí vlny nebo lnu, ruční mletí obilí nebo praní v neckách a na valše. Chlapce určitě zaujala ukázka středověkých zbraní a rytířské zbroje. Po této velmi zajímavé zkušenosti jsme se vydali na zámek. Zde jsme absolvovali prohlídku, kterou jsme zakončili návštěvou zámecké zahrady.
Domů jsme se vrátili plní zážitků, ale také příjemně unavení. Už teď se těšíme na další výpravu mimo školu.



Ukliďme Česko

DSCF3227.JPGO víkendu 16. 4. proběhla hlavní vlna úklidů v rámci projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko. I naše škola nezůstala pozadu. Neuklízeli jsme v sobotu, ale ve čtvrtek. Všichni jsme si přinesli košťata a ochranné rukavice a dopoledne jsme vyrazili před naši krásnou sluníčkovou školu. Posbírali jsme pár odpadků a zametli vše, co na chodník nepatří. Bylo vidět, že někteří z nás drželi koště či lopatu poprvé v ruce, ale to ničemu nevadilo a dílo se zdařilo. Nyní si dobře rozmyslíme, kam obal od sušenky či bonbónů vyhodíme. Chceme, aby to u nás v Bolehošti bylo přeci pěkné.



Koš plný ovoce

DSCF3216.JPGVe středu 6. dubna byl pěkný jarní den. Po obědě se v naší škole konala ochutnávka ovoce. Paní učitelky nám připravily sedmnáct tajemných talířků. Na každém z nich byl umytý, oloupaný a nakrájený jeden druh ovoce. Některé jsme bezpečně znali. Jako banán, citrón a limetku, pomeranč a mandarinku, jablka, hrušky a ananas. Jiné druhy ovoce jsme viděli poprvé: mochyni – lampionek s oranžovou kuličkou uprostřed, dračí ovoce – to je plod kaktusu, kumkvat – miniaturní šišatý pomeranč, avokádo – větší zelená hruška s peckou a tři druhy melounů, které vypadaly jako míče na ragby.

Postupně jsme si brali ze všech talířků a říkali jsme si, co všechno o ovoci víme a co ne. Když jsme měli plné krabičky ovoce, mohli jsme ochutnávat. Na plakát jsme zapisovali, které ovoce nám chutná více nebo méně.

Po dojedení výborné zdravé svačinky jsme měli plná bříška.  Už se ale těšíme na další takovou ochutnávku.  Bylo to prima.

Péťa, Ondra, Janíček, Marťa

 

Středeční odpoledne jsme zahájili ochutnávkou ovoce.  Ochutnávali jsme je proto, abychom zjistili, jak chutná cizokrajné ovoce a abychom byli zdraví.  Nejvíce nám chutnalo granátové jablko, limetka a moc nám nechutnalo dračí ovoce, žlutá hruška a avokádo. Chybělo nám kiwi a kokos. Z této akce jsme si odnesli mnoho dobrých chutí a vědomí, že máme jíst více ovoce. A nyní víme, které nám chutná. Moc se nám to líbilo.

Kája, Anežka, Anička, Eliška

 

Dne 6. 4. 2016 odpoledne jsme měli ochutnávku ovoce v rámci projektu „Ovoce do škol‘‘ Naše škola spolupracuje s firmou Laktea, o. p. s., která nám dodala „koš plný ovoce“.  Byly tam tyto druhy ovoce: 2 druhy jablek, 2 druhy hrušek, 3 druhy melounů atd. Poznali jsme nové chutě i nechutě.  Paní učitelky nám daly velký papír, kde byla napsána všechna jména ovoce. Tam jsme psali, co nám chutnalo nebo nechutnalo. Nejvíce nám chutnal ananas, citron a limetka. Nechutnalo nám avokádo a žlutá hruška.  Chtěli bychom tuto akci zopakovat. Ale my nemůžeme, jelikož příští rok jdeme do 6. třídy, takže už si to v této škole nevyzkoušíme.

Míra, Jirka, Filip, Dalimil

 

Ve středu 6. 4. jsme měli v ZŠ Bolehošť ochutnávku exotického ovoce. Ochutnávali jsme mnoho druhů ovoce jako například: avokádo, citrón a limetku, zelené, žluté a granátové jablko, ananas, dračí ovoce. Tuto akci bychom doporučili i jiným školám. Těšíme se na další akci.

Jára, Radek, Michal, Richard

 

 



Vztahy ve třídě

DSCF3151.JPGChodit do školy neznamená jenom sedět v lavici a učit se násobilku nebo vyjmenovaná slova. Je potřeba také naučit se vycházet se svými spolužáky, naučit se hledat nové kamarády a mít ve třídě dobrý kolektiv, aby se nám co nejlépe pracovalo. Aktivity zaměřené právě na tato témata si pro naše školáky připravila Mgr. Hana Zakouřilová v rámci programu primární prevence.

            Ve čtvrtek 3. března si děti zahrály na první pohled „obyčejné“ hry, ale vše bylo trochu jinak. Zábavnou formou musely mezi sebou navzájem komunikovat, vymýšlet a domlouvat co nejúspěšnější strategie řešení problémů, ale také být féroví. Paní lektorka si připravila několik her s tím, že po každé následovala diskuse o tom, jak se děti chovaly, co bylo dobré nebo špatné. Mnohdy bylo velmi zajímavé pozorovat, jak se v zápalu hry všichni chovají - kdo je vůdce, kdo nejlepší stratég, kdo umí prohrát a uznat výhru někoho lepšího.

            Všichni si program velmi užili a myslím, že tato zkušenost nám pomůže udržovat ve škole pohodovou a přátelskou atmosféru.



Zápis budoucích prvňáčků

I když je teprve únor, ve škole už se připravujeme na další školní rok. Vše začíná zápisem do 1. ročníku. Ten letošní se uskutečnil 3. února. Do školy se postupně dostavilo šest budoucích prvňáčků, aby paní učitelce předvedli, co všechno umí. Nepřišli sami, ale v doprovodu rodičů a sourozenců.

Během patnácti minut stihl každý splnit několik úkolů. Například pojmenování některých zvířat, poznávání ovoce a zeleniny, kreslení, stříhání, ale také prostírání k nedělnímu obědu. Každý měl připravenou písničku nebo básničku, kterou předvedl. Je třeba říci, že všichni byli na zápis výborně připraveni. 

Po počátečním ostychu a nejistotě se děti při plnění úkolů rychle rozkoukaly a třídu opouštěly s úsměvem a několika dárky, které jim budou připomínat tento významný den. 

V září se budeme ve škole těšit na tyto prvňáčky: Elišku Řezníčkovou, Lukáše Vondráčka, Kristýnu Kučerovou, Ondřeje Gottwalda, Emu Doležalovou a Jiřího Tobiáše.

 



Jackie and the Giant

DSCF3085.JPGKe konci ledna jsme navštívili divadelní představení „Jackie and the Giant“. Herci z „The Bear Educational Theatre“ předvedli zajímavou, téměř hodinovou podívanou v anglickém jazyce.

A co je „The Bear Educational Theatre“? Jedná se o mezinárodní divadelní a vzdělávací společnost, která se specializuje na výuku angličtiny formou interaktivních divadelních představení. Účinkující tedy zapojovali do děje přímo diváky (děti), kteří své nápady a reakce (samozřejmě v anglickém jazyce) směřovali přímo na pódium.DSCF3077.JPG

O čem bylo představení? Zlý obr (the bad Giant) má rád děti, ale má je rád na talíři. Proto děti musely na tohoto nenasytného tvora, který hovořil pouze anglicky, vyzrát. K tomu, aby je obr nesnědl, jim pomáhala Jackie. Naštěstí se jim to podařilo a mohli se všichni vrátit zpátky do školy.  
         

                                                                                                       

 



Vánoce ve školní družině

Jako každým rokem i letos se přiblížily nejkrásnější svátky roku a s nimi nadílka dárků. U nás ve škole se tomu tak stalo již 16. prosince odpoledne. Od rána začaly velké přípravy. Děti nosily občerstvení na hostinu, kterou si samy uspořádaly ve školní jídelně. Zahájilo se slavnostním přípitkem. Pojedlo se trochu cukroví a již zazvonil zvoneček, který oznamoval, že Ježíšek dorazil a zřejmě něco přinesl. S netrpělivostí se děti přemístily do školní družiny. Pod rozzářeným stromečkem čekaly dárky. Jako poděkování zazpívaly koledy za doprovodu kláves, na které zahrála děvčata.

Potom nastalo rozbalování dárků za všeobecného jásotu. Ke stolním hrám zasedli chlapci a naopak dívky nejvíce zajímala kazeta s kosmetikou. Ihned ozkoušely líčení, aby upoutaly na následující diskotéce. Vše se vydařilo a už se všichni těší na 24. prosince na nadílku doma.



Vánoce na zámku

Vánoce jsou tady. Je čas napsat Ježíškovi o nějaký ten dáreček, aby na nás náhodou nezapomněl. Ale kam mu dopis poslat a jak vůbec Ježíšek vypadá? Má červený obleček a čepičku, nebo je celý v modrém? Má nějaké pomocníky?

Otázky, na které děti dostaly odpověď na vánočním výletě na zámku v Chlumci nad Cidlinou, kam jsme se vypravili autobusem v úterý 15. prosince.

Dále se dověděly, kdo nosí dárky u nás a kdo ve světě. V každé vánočně nazdobené komnatě na ně čekal jiný zástupce Vánoc. Podívaly se na vánoční zvyky v Česku a nakoukly do vánočních zvyků na východ i západ od naší země. V Mramorovém sále zámku se setkaly i s Mikulášem a jeho pomocníky.

Ve Sloupovém sále zase viděly obří betlém tvořený figurami vysokými až dva metry. Zde je čekalo povídání o narození Ježíška.

Natěšené na Vánoce jsme se vrátili zpátky domů. S každoroční netrpělivostí budeme očekávat jejich příchod i letos.

 



Mrazík

Škola je zvláštní instituce. Má dva roky - jeden školní a jeden kalendářní. Školní rok začíná v září a končí v červnu, i když prázdniny, mimochodem nejkrásnější období nejen pro žáčky, k němu také patří. A  my, učitelé, musíme být myšlenkami stále vpředu. Už v červnu musíme vědět, co bude v září, až se opět odpočatí všichni vrátíme do školy. A v září už plánujeme i Mikulášskou besídku. Nejinak tomu bylo i v letošním školním roce.

Před prázdninami už jsme měli námět a zapůjčenou část dekorací a kostýmů, o prázdninách jsme přepisovali scénář a v září jsme začali nacvičovat divadelní představení Mrazík. S dětmi jsme společně zhlédli pohádku, obsadili jsme role, rozdali scénáře a začali s nacvičováním. Nejdříve jsme se vše společně učili číst. Postupně jsme přidávali pohyb. Ale s papírem v ruce to moc dobře nešlo. Nedalo se nic dělat, děti se musely naučit role zpaměti.

A to už tu máme říjen. Zkusili jsme si kostýmy. A zde se zapojili i rodiče. Sháněli svým dětem kožíšky, beranice, boty, kabáty …. I když scénáře v rukou už nebyly, divadlu se náš Mrazík zdaleka nepodobal. Čas plynul a my jsme chtěli naše vystoupení obzvláštnit. Paní ředitelka oslovila pana Luboše Šmídu, který ochotně přistoupil na spolupráci a pomohl nám spolu s panem Janem Duškem nahrát dabing našeho vystoupení. Trochu s obavami jsme čekali, jak vše dopadne. Bude dětem rozumět? Bude hudba dostatečně působivá? Naučí se děti otvírat pusu stejně s textem? A co pauzy, jsou dostatečně dlouhé? Otázek, na které jsme neznali odpověď, bylo dost.

A to už je listopad. Do 5. prosince máme ještě čtyři týdny. A ejhle. Pořadatelé za námi přišli s prosbou, zda by moc vadilo, kdyby se Mikulášská besídka posunula o týden dopředu. Už to nebyly čtyři týdny, ale tři. Čas se krátí. A jak sami víte, když to nejméně potřebujete, čas utíká jak zběsilý. Pan Miřijovský spolu s panem Bašem a dalšími hasiči nám ochotně převezli veškeré dekorace do hostince, pomohli nám nainstalovat kulisy, pan Šmída nám poskytl ozvučení, abychom divadlo mohli dopilovat už na místě. A tak ve vymrzlém sále týden před premiérou denodenně zkoušíme o sto šest, abychom vychytali poslední nedostatky. A to ještě zbývá nažehlit kostýmy, poopravit dekorace. V pátek už  jsme byli všichni hodně nervózní. Někteří z divadla, jiní z čertů, kteří na Mikulášskou besídku patří.

A je tu den D. Sobota, 29. listopadu 2015, 14 hodin. Postupně se převlékáme do kostýmů, procházíme sálem do zákulisí a napětí stoupá. Nejen dětí, ale i nás – učitelek. Nyní se zúročí naše půlroční práce. Zhasíná se v sále, rozeznívá se úvodní hudba, otvírá se opona a jde se na to. Herci hrají jako o život. Vše klape do posledního detailu. Trošku nás zradily klacky loupežníků, které nespadly z nebe, jak měly, ale to k tomu patří. Potlesk v průběhu hry nám nasvědčuje, že se divadlo líbí. Po čtyřiceti minutách napětí přichází úleva. Je tu konec. Velký aplaus byl balzámem nejen pro uši, ale hlavně pro duši. Slova chvály byla slyšet ze všech stran. A myslíme si, že zaslouženě. Děti byly skvělé.

Nyní se zbývá jen převléknout a čekat, zda si nás ti čerti odnesou do pekla či ne. Ale po takovém hereckém výkonu bylo jisté, že v pondělí přijdou do školy všechny děti, včetně paní učitelek.