telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality

Aktuality


Zde se můžete registrovat k odběru aktualit.

Štítky:

Zápis předškoláků

Zápis žáků do 1. ročníku  letos proběhl ve středu 28.01.2015. Postupně se dostavilo celkem pět předškoláků, kteří se na výuku do 1. ročníku přišli podívat již  týden před zápisem.

Společně se svými rodiči, prarodiči i sourozenci tak přišli do známého prostředí třídy, kde je přivítaly p.uč. Mgr. Hana Boukalová a Mgr. Jiřina Hejčlová.

Po vzájemném představení si děti vždy z interaktivní tabule vybraly autíčko, kterým se vydaly na výlet. Nejprve jely k babičce na venkov, kde plnily úkoly poznávání ovoce, zeleniny, rostlin a zvířátek. Mezitím se ubezpečily, že znají barvy, geometrické tvary, porovnat větší – menší, umí počítat a nenechaly se nachytat ani při házení kostkou u hry Člověče, nezlob se.

Aby si odpočinuly, byly pozvány ke stolu na pozdní oběd, kde si měly nejprve prostřít a povědět, co mají nejraději k jídlu.

 

Než si šly pohrát ven, musely zvládnout zavázat tkaničku na botě, aby nešly v přezůvkách.

Nechyběla ani básnička nebo písnička, něco málo ze psaní a kreslení a byl konec!

Všechny děti byly za svou snahu odměněny dárečky a upomínkovými předměty jako památku na jejich slavnostní den.

Od zápisu k prvnímu dni školní docházky zbývá ještě dost času na to, aby organismus dítěte tzv. „dozrál“. Velký posun ve vývoji je patrný zejména u dětí, které šesti let dosahují v letních měsících, tedy krátce před nástupem do 1. třídy.

A tak v novém školním roce tak přivítáme tyto prvňáčky:

Ondřej Černý

Karolína Netíková

Jan Rohlíček

Petr Stodůlka

Martin Štefan

 

Na všechny zapsané děti se v novém školním roce už moc těšíme!Den plný překvapení.

Poslední školní den v roce 2014 jsme si krásně užili. Obě třídy navzájem pro sebe připravily překvapení. A opravdu to překvapení byla. Nikdo nic neprozradil. Žáci 1., 2., a 5. ročníku zazpívali krásnou zimní písničku a menší z nich přednesli básničky. Děvčata nám přečetla poutavý příběh o Ježíškovi a na závěr zazněly dvě koledy za doprovodu flétny.

Prvním překvapením 3. a 4. ročníku byl vánoční kvíz, kterým se  prověřily znalosti spolužáků. Otázky nebyly lehké, ale správná odpověď se vždy našla. Druhým překvapením byly kouzelné oříšky jako od Popelky, které  ukrývaly  známé i méně známé hádanky. Pomocí interaktivní tabule jsme také vše řádně vyřešili. Další, v pořadí už třetí překvapení, byla nejznámější anglická koleda, kterou jsme si zazpívali společně a na závěr přišlo čtvrté překvapení ve formě krásného vlastnoručně vyrobeného přání a kouzelného oříšku. Děti si navzájem popřály a hodina plná překvapení byla u konce. Ale ne celé dopoledne.

Doposud pracovaly hlavičky, tak nyní byly na řadě i ručičky. Tuto hodinu jsme společně strávili nad zábavnými pracovními listy, kde děti trošku přemýšlely, vybarvovaly, stříhaly a lepily. Opět se vše povedlo a tak poslední den adventu ve škole skončil. 

 

 Těšíme se na Ježíška

Čas adventu je tady a pro děti znamená víc než v jiné době, čas očekávání a těšení se na Vánoce, na Ježíška a na dárky.

Aby dětem čas rychleji  utíkal, uspořádali jsme v úterý 2.12. v tělocvičně školy společnou předvánoční hodinku s vánočním vystoupením dětí obou věkových skupin – ZŠ i MŠ. Pozvání přijali i ostatní zaměstnanci školy.

Nejprve se předvedli žáci se svým „operním“ vystoupením „O Červené Karkulce“. Na jeho nacvičení se podílely všechny učitelky ZŠ. Pohádku O Karkulce zná každé malé dítě, ale takto zhudebněnou, za doprovodu kláves, jsme ji ještě neviděli, ani neslyšeli. Všichni školáci se svých rolí herců a zpěváků zhostili více než dobře a za svůj výkon sklidili bouřlivý aplaus všech přítomných. Malé děti seděly na lavičkách a ani nedutaly, tak moc se jim vystoupení starších kamarádů líbilo.

Potom se role vyměnily. Děti z mateřinky předvedly taneční program, který mají nacvičený na vánoční besídku pro rodiče. Všechna naše mrňátka se snažila předvést to, co se naučila a nebylo toho málo. A při tom se před velkými školáky a personálem školy ani trochu nestyděly. I ony sklidily potlesk. Sladká odměna od zaměstnanců školy děti povzbudila a potěšila. Tak tedy: „Šťastné a veselé a ne jenom dárky“.  Mikulášská tradice u nás ve škole

Další adventní akcí, která probíhala na naší škole, byla návštěva Mikuláše a čerta. Ve čtvrtek 4. prosince se okolo deváté hodiny rozezněl školou nejen zvuk zvonečku ale také řetězů. Mikuláš s čertem nejdříve zavítali do mateřské školy za našimi nejmenšími. Ač byl čertík velice hodný, někomu přece jen ukápla malá slzička. Potom si všechny děti statečně přišly k Mikulášovi pro balíček s dobrotami. Ale nebylo to zadarmo. Každý zazpíval či přednesl nějakou vánoční básničku či písničku. A ti nejodvážnější si vzali dobrůtku i od samotného čerta. Potom odešel Mikuláš s čertem za staršími dětmi. Zde se také všichni tvářili statečně, dokud čertík nezabrousil mezi lavice. Někteří žáčci asi moc čisté svědomí neměli. Ale paní učitelky se dětí zastaly a tak i zde odešel čert s nepořízenou.  Na rozloučenou děti něco málo zarecitovaly a zazpívaly, aby každý z nich také dostal malou odměnu. Mikulášovi i čertovi se u nás ve škole moc líbilo a prý se k nám těší i příští rok.Advent

A je to tady. Advent je dobou očekávání příchodu Spasitele na svět. Tato doba  je vlastně přípravou na vánoční svátky a už od 11. století se její doba trvání ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem. I my se postupně připravujeme na nejkrásnější svátky v roce - Vánoce. Při pracovních činnostech jsme vytvořili adventní svícny.

 Pozvánka

Žáci 5. roč. v hodině slohu využili nadcházející akce SDH Bolehošť - Mikulášské besídky a v úkolu vytvořit pozvánku se zaměřili na své divadelní představení, které na tomto odpoledni všechny děti školy zahrají. Jste srdečně zváni!Máte rádi podzim?

Máte rádi podzim? Během dlouhých podzimních večerů jste možná přemýšleli o tom, co je na podzimních dnech krásné a co naopak ne. Naši páťáci na toto téma napsali velmi povedené práce, které navíc doplnili hezkými ilustracemi. Posuďte sami, jak se jim popis podzimní přírody povedl.

        

 
  

 

   

 

 

 

 

 

 Halloween

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. U nás Halloween nemá takovou tradici, jako v anglicky hovořících zemích. Mezi  dětmi sice získává stále větší oblibu, ale u většiny z nás má daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých. My jsme si naši školu ale halloweensky vyzdobili a také jsme se o tomto svátku něco dozvěděli v hodinách českého jazyka. A jak se nám vše povedlo, posuďte sami ve fotogalerii.

     

 W. A. Mozart mezi námi

Víte, kdo je Wolfgang Amadeus Mozart? My už ano. Do školy za námi přijel nenápadný pán v černých kalhotách a s kravatou se samými notičkami. Představil se jako Martin Kubát – profesionální varhaník. Věděli jsme, že s sebou přiveze pořad o životě a hudbě známého hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, ale toto jsme nečekali.

Pan varhaník přivezl s sebou pěknou loutku Wolfíka (Wolfgang Amadeus Mozart) a posadil ji mezi nás. Malý Wolfík nás zavedl do své hudební říše. Společně jsme se naučili písničku o Wolfíkovi a jeho tatínkovi Leopoldovi i sestřičce Nanynce. Krásná rytmická melodie nás nenechala klidnými a už jsme tleskali a hopsali. Spolu s Wolfíkem  jsme navštívili jeho neviditelné divadlo. Nejdříve jsme za tónů Tureckého pochodu došli až na zámek. Malá noční hudba se rozezněla celým zámkem a my jsme v tónech hudby rozpoznali krále, královnu i princeznu.  A jak to už na zámku bývá, hodovali jsme, veselili jsme se a také tančili na skladbu Menuet. Dále jsme se dozvěděli, že Wolfík měl nejraději pohádku O ptáčníkovi. Hlavním hrdinou je lesní skřítek Papageno, který chytá ptáčky, učí je v kleci zpívat, a potom je zase pouští na svobodu. Takto jsme se seznámili s operou Kouzelná flétna.  Ale i na zámku se chodí odpočívat a tak i my jsme se uložili k spánku.  Tóny Ukolébavky nás pomalinku odnášely do říše snění.

Ač se nám vůbec nechtělo tuto krásnou pohádkovou zemi opustit, museli jsme se s Wolfíkem a hlavně s úžasným panem varhaníkem rozloučit. Na závěr jsme si společně zanotovali nám už známou písničku: „Wolfík, Wolfík je náš kamarád,  Wolfík, Wolfík chce si s námi hrát“ a velkým potleskem jsme poděkovali za krásný pořad. Kdo je to?

V hodině slohu ve 4. roč. se žáci měli naučit popsat osobu. Nejprve se seznámili, jak spisovatel popsal ve svém literárním díle člověka.

Poté si zkusili představit, že byli svědky nějakého trestného činu a měli policii stručně a výstižně popsat pachatele, kterého zahlédli (byl na obrázku). Na pomoc jim sloužila zásoba slovních výrazů typu:

postava: vysoká, štíhlá jako  proutek, zavalitá, pružná,…

obličej: oválný, hranatý, s výraznými rysy, snědý, usměvavý ,,,,

vlasy: krátké, vlnité, jako hřebíky, kaštanově hnědé, plavé, lesklé,…

oděv: čistý, upravený, moderní, výstřední…

A poslední úkol už byl samostatný. Vyberte si svého kamaráda ze třídy a popište ho tak, aby  ostatní poznali, o koho se jedná.

Můžete použít některá přirovnání nebo obraty, např:

oči jako pomněnky, chodí tiše a pružně  jako kočka, pusa od ucha k uchu, nos jako knoflík, zdvižený nosík, orlí nos, štíhlé prsty,…

A takto se úkol podařil…