telefon +420 734 675 291 email zs@bolehost.cz Datová schránka: wthmbqr
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality

Aktuality


Zde se můžete registrovat k odběru aktualit.

Štítky:





Zdravé odpoledne

 

Naše škola se již několik let účastní projektu „Ovoce a zelenina do škol“. Cílem tohoto projektu je mj. zvýšit oblibu produktů z ovoce a zeleniny, přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit stravovací návyk ve výživě dětí,  zlepšit zdravotního stav mladé populace, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny.

Jedno odpoledne se naše škola provoněla. Nebylo to z kuchyně, odkud to bývá tradičně, ale z  jídelny,  kde jsme ochutnávali ovoce a zeleninu. Limetka s citronem byly opravdu plné vitamínu C, ale jablka, pomeranče i grep měly plno cukrů, tak nám chutnaly více. Žlutý meloun vypadal nádherně, byl také sladký, ale kupovat si ho prý nebudeme. A co zelenina? Cibule a česnek zaštipovaly, řapíkatý celer byl zvláštní, saláty a čínské zelí jsme znali, tak nám chutnali a neznámý fenykl chutnal jako hašlerky – byl dobrý. 

Na úplný závěr jsme si povídali, proč je důležité jíst ovoce a zeleninu a nakreslili jsme, co nám chutnalo a co ne. Odpoledne bylo nejen voňavé ale i zdravé.

 

Pro inspiraci připojujeme recept - Ledový salát s fenyklem a pomerančem

Fenykl není moc známá zelenina a určitě stojí za to ji ochutnat.

 Co budeme potřebovat pro čtyři osoby:
1 fenykl
1 ledový salát
2 pomeranče
sůl
olivový olej
pomerančovou šťávu
mletý bílý pepř

Jak na to:
Zeleninu očistíme a omyjeme. Z fenyklu odkrojíme lístečky a bulvy nakrájíme na jemné proužky. Pomeranč oloupeme, oddělíme od sebe jednotlivé měsíčky a každý se snažíme i vyloupnout z bílé tenké slupky. Získáme jen dužinu, kterou nakrájíme na kousky a přidáme do mísy k nakrájenému fenyklu. Ledový salát natrháme nebo nakrájíme na kousky a přidáme do mísy. Z olivového oleje, pomerančové šťávy a soli připravíme zálivku (promícháním surovin) a smícháme s nakrájenou zeleninou a pomeranči. Nakonec můžeme salát ozdobit fenyklovými lístky.

 

                                                                  



Výsledky zápisu k předškolnímu vzdělávání.pdf

Ředitelka školy rozhodla v souladu § 34 odst. 3, § 165 odst. 2 a § 183
odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním,
vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), že
vyhovuje žádosti o přijetí k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole
od školního roku 2018/2019,
jejíž činnost vykonává
Základní škola a mateřská škola Bolehošť,
okres Rychnov nad Kněžnou
Seznam uchazečů
Uchazeč       Výsledek řízení
01              přijat/a
02             přijat/a
03             přijat/a
04             přijat/a
05            přijat/a

Datum zveřejnění: 16.05.2018                                                                                             Mgr. Hana Boukalová,
                                                                                                                                             řed. ZŠ a MŠ Bolehošť



Den Země

Kdo z nás není rád, když má svátek či narozeniny a ti nejbližší připraví nějaké to překvapení, dárek či hostinu. My v naší škole každý rok připravujeme malý dárek pro naši Zemi, která slaví mezinárodní svátek 22. dubna. Den Země slaví víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa.

Letos jsme se vydali posbírat vše, co nepatří na chodníky a travnaté plochy v naší vesnici. Oblékli jsme rukavice, vzali igelitové pytle a vyšli. Odpadků nebylo moc, ale ani málo. Nyní si rozmyslíme, zda nám od ruky odpadne jen tak papírek či obal od sušenky. Na závěr jsme ještě složili básničku. Jak se nám povedla, můžete posoudit sami.

Slunce svítí a je jasně,

všude kolem je tu krásně.

Není to jen samo sebou,

jsme tu rádi nejen s tebou.

Kytičky už rozkvétají,

včeličky je opylují.

V lese opět stromy šumí,

konvalinky z dálky voní.

Jsme tak rádi na světě,

v Bolehošti obzvláště!

 

                                                                                           



Máme doma prvňáčka!

     Měsíc duben je ve znamení zápisu dětí do prvních tříd. Ten náš probíhal v pondělí 9. 4. 2018. Je to jedna z nejdůležitějších událostí dětského věku a také první velkou zkouškou dítěte. Našim pedagogům velmi záleží na tom, aby žáci prožívali čas školní docházky příjemně a byl podporován a rozvíjen zájem o učení.

     Budoucí prvňáčci přicházeli do školy v doprovodu svých rodičů plni očekávání. Každý z nich pečlivě plnil své první úkoly – kreslili postavu, zpívali písničku nebo recitovali básničku, poznávali číslice a geometrické tvary, vyzkoušeli si i svůj postřeh při práci na interaktivní tabuli, rozeznávali zvířátka, ovoce a zeleninu, také předvedli své dovednosti jako zavazování tkaniček a prostírání. Odměnou jim byly nové dojmy a drobné dárečky, které pro ně vyrobili starší spolužáci.

     Předškoláci plnili úkoly hned, s energií a elánem, někteří zpočátku váhali, ale nakonec zvládli zápis na výbornou.

 

Všem budoucím žákům 1. ročníku

blahopřejeme k úspěšnému absolvování zápisu a těšíme se na ně při zahájení školního roku 2018/2019.

 

                                                                                                                              Mgr. Radka Pavlínková

                                                                                                                                     učitelka I. třídy

 

 

    

 



Výsledky zápisu žáků do základní školy

Výsledky zápisu žáků do základní školy školního roku 2018/2019 jsou na úřední desce školy -  ikona ZŠ.



Zápis do MŠ

Zápis do mateřské školy se koná ve středu 9. května 2018 od 10 -11 hod.



Preventivní program

Dne 3. 4. 2018 se uskutečnil interaktivní preventivní program, který byl zaměřen na posílení vztahů ve škole i ve třídě, pod vedením speciální pedagožky, psychoterapeutky Mgr. Hany Zakouřilové, MBA. Dvouhodinového programu se účastnily všechny děti ze školy, zapojily se do činností aktivně podle svého věku a možností.

Program činností:

  1. Po úvodním představení lektorky si děti vytvořily jmenovky a měly povídat o svém oblíbeném jídle.
  2. Molekuly – aktivita byla určena na aktivizaci skupiny se soutěžním zaměřením. Během ní byly některé menší děti vystrčeny z kolektivu. Starší chlapci ke konci hry přišli s kompromisem, kdy pomocí známého kámen-nůžky-papír rozhodli, kdo hru vyhrál. Při následné reflexi se žáci věnovali pocitům odstrčeného dítěte a zrealizovanému kompromisu.
  3. Tvoření erbu – ve skupině dle tříd si děti tvořily erb, který měl obsahovat aktivity a věci, které je navzájem spojují. Každá skupina ho tvořila velmi poctivě a zaujatě. Jedna žákyně 1. ročníku se odmítla zapojit, ale nakonec nakreslila svůj erb s princeznou. Touto činností se zjistilo, že všechny děti propojuje nějaká sportovní aktivita.
  4. Gordický uzel – děti napříč kruhu spojily ruce a následně se musely rozplést. Aktivita pro ně byla náročná, ale i s mírnou dopomocí ji zvládly.
  5. Poznávání podle rukou – dvě děti seděly naproti sobě. Jedno mělo zavázané oči a po hmatu rozpoznávalo svého spolužáka/spolužačku. Zde si všichni vedli moc dobře.
  6. Mravenci – tuto hru si děti zahrály na přání, jelikož si jí pamatovaly z posledního setkání a moc je bavila. Starší chlapci do ní šli s vervou, ale i přesto vyhrály děti nejmenší.

Slovy super, výborné, prima, bylo to skvělé, … ocenili žáci práci paní lektorky a nakonec si odnesli z celé akce dobrou náladu a pocit.

                                                                                                           Mgr. Radka Pavlínková



Třídní schůzka

Třídní schůzka se koná v úterý 24.04.2018 od 16 hodin.



Hasík.CZ

     Už žáci prvního ročníku znají trojmístná telefonní čísla 150, 155, 156, 158, 112. Co přesně se skrývá pod číslem 150, to odhalili i naši žáci. Do školy za námi přijeli hasiči z Rychnova n. Kn. se vzdělávacím programem „Hasík.CZ – Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“.

     Prevence je podle hasičů u dětí velmi důležitá. Ze statistik totiž vyplývá, že případů, v nichž hlavní roli sehraje dětská neopatrnost a neznalost požární prevence, stále přibývá. Smyslem výchovného programu proto je, aby děti a dospělí byli schopní ochránit sebe i své blízké před vznikem nebo při vzniku požáru. Tím by se měl snížit počet obětí na životech a ztrátě majetku.

     Děti tato témata velice zajímala a zapojovaly se do nich. Formou scének si mohly vyzkoušet volání na tísňovou linku, chování při požáru u nich doma a přemýšlely, jaká nebezpečí mohou nastat. Dále si poslechly zvuk Všeobecné výstrahy a naučily se, jak se v takovém případě mají zachovat. Mohly si též vyzkoušet hasičskou helmu, nošení hasičské hadice i hydraulické nůžky, prozkoumaly hasičská auta, …

     Návštěva byla velice poučná, příjemná a milá, ale všichni bychom si přáli, abychom se potkávali pouze na tak milých setkáních a s úsměvem na rtech jako dnes.



Odpoledne s hasiči

Dovolím si říci, že spolupráce bolehošťských dobrovolných hasičů a naší školy je na velmi dobré úrovni. Když nás osobně přišel pozvat pan Miřijovský na exkurzi do hasičské zbrojnice, ani chviličku jsme nezaváhali a srdečné pozvání s radostí přijali.

Ve středu 27. září jsme se hned po obědě přesunuli k budově obecního úřadu, jehož součástí je i nová hasičská zbrojnice. Byli jsme úplně všichni, nikdo nechyběl a moc jsme se těšili. Před zbrojnicí nás vítali v uniformách pan Ježek a pan Řízek a také pan Miřijovský a pan Netík. Po přivítání nám byla ukázána obě požární auta. Z garáže vyjela s houkačkami – to byl teda pěkný rámus. Auta jsme si prohlédli ze všech stran. Dále jsme si prošli krásně zrekonstruovanou garáž a novou přístavbu.  I tady nám hasiči ukazovali, k čemu vše slouží a proč je to důležité. Měli jsme dávat dobrý pozor, protože v klubovně na nás čekal krátký kvíz. Krátký sice byl, ale některé otázky byly záludné. S malou pomocí jsme vše zvládli a čekala na nás sladká odměna. Ale to nebylo ještě všechno. Opět jsme šli ven, tentokrát na blízké hřiště. Vzápětí za námi vyrazila Tatra a pěkně kouřila. Všichni jsme si zkusili stříkat hadicí. Na řadu přišlo prověřování znalostí některých z nás – malých hasičů. Předvedli jsme, že do kroužku nechodíme nadarmo. Uzle, topografické a hasičské značky jsme uměli na jedničku. Ještě jsme si oživili něco málo ze zdravovědy a byl tu konec.

Ač neradi, museli jsme se rozloučit. Odpoledne strávené spolu s hasiči se nám líbilo. Děkujeme mockrát za perfektně připravené setkání a těšíme se na další.

Mgr. Denisa Školníková