Kouzelná slůvka

V pondělí 28.01.2013 jsme se s našimi dětmi vypravili do krásně zrekonstruovaného kina v Dobrušce, kde jsme se s Krejčíkem  Honzou a jeho loutkovými  parťáky Zavíracím Špendlíkem Nesmyslíkem a Jehelníčkem Pufem učili zdravit a děkovat. Pořadem zněly Krejčíkovy písničky, které jsme po představení dostali nahrané na CD a můžeme si tak i nadále připomínat pěkné a veselé představení.

A hlavně všichni už umíme používat  ve správný čas správná „kouzelná slůvka“ (i když my to umíme už dávno).

První pomoc

Prvňáci a druháci z naší školy se během ledna v hodinách prvouky učí o lidském těle. Součástí této kapitoly je také povídání o tom, jak se zachovat pokud jsme svědky nějaké nehody a jak poskytnout první pomoc zraněnému. Aby naše výuka byla zajímavější a zábavnější, některé věci jsme si prakticky vyzkoušeli. Děti si ve dvojicích obvazovaly poraněný kotník  nebo odřený loket a naučily se přenášet zraněného na improvizované židličce ze spojených rukou. Velkou výhodou bylo, že někteří žáci již tyto věci ovládali z kroužku mladých hasičů a mohli tak pomáhat a radit ostatním kamarádům.

Celou hodinu jsme si velmi užili, pobavili jsme se a díky zábavnější formě výuky si děti jistě tyto důležité dovednosti lépe zapamatují.

Mgr. Jiřina Hejčlová

Ve škole byl Mikuláš

V předvečer svátku svatého Mikuláše chodí snad v každém městě i vesnici skupinky v maskách představujících Mikuláše, čerta a anděla. Tento obyčej přežil staletí a je stále velmi oblíbený.

Tuto tradici se snažíme uchovávat celé roky i u nás ve škole. Začne to tak, že po škole se začne ozývat cinkot zvonku, který stále sílí a sílí – to, aby čert upozornil děti, že je tady! Některé malé děti mají před postavičkou v huňatém kožichu , s dlouhým červeným jazykem a pytlem strach. Mnohým se zadrhává hlas a jen obtížně odříkavá svou básničku nebo písničku. Hodný Mikuláš a také paní učitelky se vždy zaručí, že není třeba nikoho brát do pytle a  naopak děti chválí . Za to jak byly hodné, poslušné a snaživé po celý rok dostanou malou nadílku. Dětem se uleví, napětí povolí a za rok zase na viděnou!

Planetárium

Naši žáci navštívili 03.12. planetárium v Hradci Králové. Více než dvouhodinový program byl pro žáky zdrojem mnoha zajímavých informací z prvouky a  přírodovědy, o kterých se učili nebo se teprve budou učit. Mladším dětem (1. a 2. roč.) byl určen program Poprvé na hvězdárně, starším (3. - 5. roč.) Sluneční soustava. Všichni si mohli prakticky vyzkoušet některá pozorování a získali odpovědi na různé zvídavé otázky. Program se všem moc líbil a obohatil vědomosti všech zúčastněných.

Martinské rohlíky

11. listopadu přijíždí podle pranostiky sv. Martin na bílém koni, tzn. že začíná padat sníh. Připravovat pečenou husu na svátek sv. Martina je velmi starý zvyk. Na martinské posvícení se v Čechách i na Moravě pekly rohlíky, rohy či podkovy, buchty i koláče. Nejčastěji byly z kynutého těsta, mohly být nadívané mákem, někde tvarohem nebo povidly..

Děti ve školní družině se rozhodly pro martinské rohlíky plněné mákem. A že jich napekly !

Chutnaly báječně - viz. fota ve fotogalerii ZŠ : Družinové pečení.

Halloween

Západem slunce 31. října a východem slunce 1. listopadu končí nejoblíbenější svátek dětí  USA a Velké Británie - HALLOWEEN. Je to den, kdy si děti užívají spousty legrace. V Británii a v Severní Americe se tento den převlékají za duchy, čarodějnice a jiné strašidelné bytosti, chodí dům od domu na koledu. Při té pronáší větu "trick or treat" (trik nebo dobrotu). Pokud majitel domu řekne "trick", musí koledníci něco předvést, např. stojku, hvězdu apod. Pak dostanou sladkosti, ovoce nebo i peníze.

U nás se podobným způsobem slavili "Dušičky", hlavně dříve v Podkrkonoší.

Oslavy Halloweenu proběhly i u nás ve škole. V hodinách angličtiny, výtvarné výchovy, a potom ve školní družině, kde děti vyřezaly spostu dýní.Ty je pak ráno při příchodu do školy vítaly svými světýlky - viz. fota ve fotogalerii  ZŠ: Halloween u nás ve škole.

Škola Zdravé Pětky

Výchovně vzdělávací program seznamoval žáky s pěti základními zásadami zdravého stravování – správným složením jídelníčku, ovocem a zeleninou, pitným režimem, zásadami hygieny a bezpečnosti potravin a přípravou zdravé svačinky. Soutěživou formou se děti během dvou hodin seznámily se vším, co je třeba znát a dodržovat ve zdravém stravování.

Bajky pana Ezopa

Poučné a zábavné divadelní představení, které jsme zhlédli dne 12.10.

Je tu opět nový školní rok

A zase nám začal nový školní rok. Tentokráte už  2012/2013. Slavnostně jsme letos přivítali pět prvňáčků. Jsou to:

Dáša Gottwaldová

Jakub Kučera

Adéla Rejdáková

Adam Silný

Kamil Uhlíř

Naše škola má celkem 30 žáků. Tzn., že není podlimitní a obec nemusí přispívat na zvýšené výdaje na její vzdělávací činnost.

A hned první den školy jsme se už nemohli ani vejít do jedné třídy na slavnostní zahájení! Kromě dětí a učitelek si první den školy nenechali ujít rodiče, prarodiče a mladší sourozenci prvňáčků. Pozván byl i pan starosta Petr Kubíček.

Starší žáci nás mile překvapili pěkným vystoupením, které od loňského roku vůbec nezapomněli. Přítomné hezky pozdravili a představili se. Po prvním rozkoukání se osmělili i naši nejmladší, kteří nám prozradili, jak se těšili do školy. Na památku na jejich slavnostní den jim byl předán uvítací list – Už jsem prvňáček a za tónů slavnostní hudby byli šerpováni.

Ve svém krátkém vystoupení nás poté pozdravil pan starosta, který nám mimo jiné popřál šťastné vykročení do nového školního roku.

Věřím, že slavnostní zahájení nového školního roku bylo důstojné a pro všechny zúčastněné i příjemné.

Na závěr přeji ještě jednou všem dětem i ostatním zaměstnancům školy hodně pracovních úspěchů, zdraví a spokojenost z dobře vykonané práce.

Mgr. Hana Boukalová

Ukončení školního roku 2011- 2012