Čertova nevěsta

Datum konání: 19. 11. 2019

V úterý 19. 11. přijela do naší  ZŠ a MŠ divadelní agentura "Zora Ulbertová" s pohádkou "Čertova nevěsta".

Klasická pohádka byla zpracována do jednoduché formy dobře pochopitelné i nejmenším dětem. Veselý loutkový příběh se odehrává na české vesnici, kde tři milé dívky odloudí darebný čert. Sestry se brání jeho podlým myšlenkám na sňatek s jednou z nich. Na pomoc jim přijde i čertova pomocnice, černá bába.

Program byl doprovázen poklidnou atmosférou, byl velmi milý a proveden vařečkovými loutkami. Pohádkou se prolínaly melodické písničky, ústřední se stala " Roste máček na koláček", kterou se postupným opakováním děti naučily i s pohybem a hrou na tělo.

Tonda obal

Datum konání: 14. 11. 2019

Jak to vypadá v okolí našich domovů, když netřídíme a nebo třídíme odpad, jsme se ve čtvrtek 14. listopadu 2019 dozvěděli od lektora společnosti EKO-KOM v rámci přednášky „Tonda obal na cestách“.

Během environmentálního programu se žáci dověděli mnoho zajímavých informací o tom, proč a jakým způsobem se odpady třídí a co se z tříděných odpadů vyrábí. Součástí byla také hra, kdy si žáci prakticky vyzkoušeli třídění odpadů v praxi. Nakonec si všichni odnesli mnoho nových informací a hezké odměny, které jim pomohou s budoucí výukou např.  v matematice, prvouce nebo přírodovědě.

Tento program byl připravený ve spolupráci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Pedagogickou fakultou UK Praha.

Vzhůru ke hvězdám

Datum konání: 1. 11. 2019

První listopadový den jsme  v rámci  exkurze do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové  zhlédli  výukový pořad “Sluneční soustavou“,  který se promítal  pod hvězdnou oblohou v  sále digitária. V tomto pořadu jsme se vydali na dobrodružnou cestu Sluneční soustavou. Dozvěděli jsme se,  kde se vzalo Slunce a všechny  planety.  Spatřili jsme nejzajímavější zákoutí našeho slunečního systému, odhalili některá planetární „nej“.  Vesmírnou cestu jsme zahájili na naší planetě Zemi a prohlédli jsme si noční oblohu všech ročních  období. Všichni jsme byli z vesmírné cesty nadšeni, hvězdné nebe v digitáriu  nás přímo uchvátilo.  Celým pořadem jsme si stále ověřovali své znalosti z oblasti astrologie odpověďmi na otázky, které nám kladl náš profesionální průvodce.  Jeho výklad byl výborný, skvěle nám vše dokázal vysvětlit a předvést.

Hasík ve škole

Datum konání: 22. 10. 2019

Víte, kdo je Hasík? Hasík je dráček, který je přítelem všech lidí, ale nejraději má nás děti. Chce, aby se všechny děti na celém světě dozvěděly o tom, že oheň může být pro ně velmi nebezpečný, a že to není žádná hračka pro děti. Přeje si, aby nám učitelé a hasiči povídali něco o tom, jak se správně chovat při požáru a také o tom, jak se před požárem co nejlépe chránit, aby se nám nic zlého nestalo.

K nám do školy ho přivezli hasiči z Rychnova nad Kněžnou. Dozvěděli jsme se mnoho důležitých informací, např. jak vypadá hasič, jakou má výstroj, výzbroj a že musíme jeho pokyny poslouchat. Nyní už víme, že máme  respektovat oheň a také,  že oheň dětem do rukou nepatří. Připomněli jsme si, jak bez problémů přivolat telefonicky pomoc hasičů, policie nebo zdravotní záchranné služby. Někteří z nás už něco věděli a mile pány hasiče překvapili. Celý program jsme ukončili prohlídkou hasičského vozu.

A protože opakování je matka moudrosti, už nyní se těšíme na další setkání.

Toníkův hudební vláček

Datum konání: 18. 10. 2019

V pátek 18. října přijel za dětmi pan varhaník Martin Kubát z Litomyšle. Ve svém nápaditém programu Toníkův hudební vláček seznámil děti se životem a dílem Antonína Dvořáka. Zábavnou a hravou formou si děti zakoncertovaly  a seznámily se s jeho skladbami: Humoreska, árie Ježibaby z Rusalky, Slovanské tance, Z Nového světa a Largo.

Celý program doprovázela písnička  Jede, jede vláček,… byla o české krajině, co děti vidí z okna, kam s Toníkem míří. Kristýna se stala na chvíli ježibabou z Rusalky a David kormidelníkem lodi při plavbě do Nového světa. Koncerty pana Kubáta jsou vždy moc pěkné a poučné, děti si tak nové informace lehce zapamatují.

Zdravá 5

Datum konání: 25. 9. 2019

Výukový program seznámil děti zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého životního stylu včetně zdravého stravování. K tomu využíval názorné pomůcky jako je výživový talíř, pitný režim, puzzle, kvíz otázek, základy správného nákupu, důležitost výživy pro lidské tělo a přípravu zdravé svačinky. Po splnění skupinových úkolů děti získaly malé odměny, z kterých měly velikou radost.

A když se budeme držet pravidel Zdravé pětky v našem jídelníčku, což je pravidelné jídlo, pití a dostatek ovoce i zeleniny, budeme se cítit mnohem lépe a budeme mít tak dostatek energie na samé jedničky v žákovské knížce!

Divadlo Ferda Mravenec

Ve čtvrtek 12. září navštívilo naši školu hudební divadélko „Trsátko“. Se zájmem jsme všichni pozorovali, jak nám před očima vyrostlo obrovské mraveniště a čekali jsme, co přijde dál. Přivítat nás přišel Brouk Pytlík a nechyběl ani všem známý Ferda Mravenec! Poznali jsme kupu nových písniček a přijít nezapomněla ani Beruška, Kovaříčci nebo luční Koník.

Myslím, že dětem se vystoupení velice líbilo a zpříjemnilo nám první dny ve školce, zvláště těm nejmenším, kterým i přes jejich velkou statečnost, maminčina náruč občas ještě chybí.

Florbalový kroužek

Kroužek florbalu20190829_10112058.jpg

Krmení ptáčků

Datum konání: 20. 6. 2019

Dnešní výukový environmentální  program byl určen dětem z MŠ i ZŠ. Tématem bylo:  Ptáci na krmítku – jak a proč krmit ptáky, nejlépe celoročně? Při programu děti běhaly, skákaly, poznávaly, ale hlavně se vzdělávaly.

Celý program byl zábavný, veselý, zajímavý a pro děti poučný.

Národní testování Scio

Datum konání: 19. 6. 2019